Zásady navrhování při tvorbě interiéru

 

Ve dnech 26.2.-28.2.2014 proběhla na výstavišti Černá louka v Ostravě výstava STŘECHY A STAVBA  určená především pro stavebníky, kteří již realizují nebo se chystají realizovat stavbu, přestavbu nebo rekonstrukci svých domů, bytů nebo jiných nemovitostí. Naše studio INART se zúčastnilo této výstavy s interiérovou poradnou pro veřejnost. V poradně probíhali konzultace nad stavební dokumentací a stavebními záměry různého rozsahu ve čtvrtek a v pátek od 10-18 hodin a v sobotu od 10-16 hod. Zájem o konzultace byl i z řad široké veřejnosti a to v teoretické rovině a spousta dotazů směřovala na průběh spolupráce bytového designéra s klientem.

Vybrali jsme tuto otázku jako téma pro náš článek. Jaké jsou tedy zásady, které ctíme při spolupráci s klientem při tvorbě bytového prostoru, ať už se jedná o návrh zařízení jednoho pokoje nebo o návrh interiéru celého bytu nebo rodinného domu.

Jsou to 3 základní pravidla, kterými se řídíme při navrhování a které kvalitní návrh interiéru musí splňovat.

1) návrh musí respektovat prostor – dané rozměry místností, dveřní a okenní otvory, technická omezení jako rozvody vody, odpady, topení v případě, že s nimi nelze hýbat apod.

2) návrh musí respektovat účel – funkci místnosti a z toho vyplývající funkční vztahy pro různé typy místností

3) návrh musí respektovat osobnost klienta – jeho požadavky, barevné cítění, zvyky apod.

Kvalitní návrh interiéru se vyznačuje tím, že citlivě sladí prostor, funkci a osobnost zákazníka. V dobře vyřešeném interiéru je vše na svém místě, prostor má logické uspořádání, poskytuje pohodlí, je maximálně funkční a zároveň umožňuje zabydlení drobnostmi a potřebami všedního dne.

Cílem naší práce je navrhnout interiér, který je vlídný, pohodlný, funkční, který respektuje potřeby a přání klienta, který má přidanou hodnotu originálního řešení a záruku kvality postavené na našich zkušenostech a na kreativním a citlivém přístupu k prostoru i člověku.

Ing. Eva Hozáková